7 Aralık 2013 Cumartesi

Personel Sağlık Hakkında Makale

Şirket doktorları personel sağlık konusunda önemli sorumluluklar üstlenmişlerdir. Ancak şirket doktoru denince akla ilk gelen hep çalışanların hastalandığında kapısını çaldığı ve reçete yazdırdığı, gerekiyorsa iğnesini yaptırdığı doktorlar gelir akla. Oysa yasalara bakıldığında işyeri doktorunun tanımı bu şekilde değildir. Yasalara göre işyeri doktorları, çalışanın sağlığı ve iş güvenliği konularında görev yapmak üzere Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, gerekli belgelere sahip doktorlardır. Uygulamada, rahatsızlanan çalışanlara bakmak ve ilaç vermek elbette olacak ancak bu durum sadece çalışılan şirketlere ve onun çalışanlarına biraz yararlı olmak adınadır.
Şirket doktorlarının personel sağlık konusunda temel sorumlulukları şunlardır: İşe yeni giren çalışanları muayene etmek. Çalışanların düzenli muayenelerini yapmak.
İş yerinde sağlık için zararlı riskleri tesbit etmek. Çalışma ortamının genel temizlik şartlarını izlemek ve kontrol etmek. Çalışanların sağlıklı bir ortamda çalışması için gerekli ergonomik çalışmaları yaptırmak. Çalışanlara, işin yapılması için gereken kaloriyi karşılayacak ölçüde yemek verilmesini sağlamak. Soyunma odaları, duşlar, tuvalet ve lavaboların ve varsa kreşlerin bakımlı ve temiz olması için denetimler ve uyarılar yapmak.
http://websitehousing.info/tanitimlar/sirket-doktorlarinin-gorevi-nedir.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder